Pozdravujem všetkých cihlidárov.
V prvom rade ďakujem adminovi, že sa mu podarilo aktivovať i napriek problémom moje konto!
A teraz k veci - prosím o radu, prepáčte, že budem obšírnejšia:
Som začínajúci cichlidár - dostala som k narodkám akvárko a po čase aj 7 rýb. To som ešte nemala ale nič konkrétne naštudované. Dar bol myslený dobre, prosím preto nesúďte laickosť pri jeho zakladaní.
Akvárko má 112 l, je to set DIVERSA s osvetlením (žiarivky 2 x 18 W), vnútorným ponorným filtrom (Hailea BT700 - prietok 690 l/hod, obsahuje aktívne uhlie), ohrievač s termostatom (Hailea CB8300).
Akvárium sme zakladali pred 3 týždňami (dnes už viem, že zrejme málo času vzhľadom na skoré nasadenie rýb). Akva s bielym kremičitým pieskom a skalami (nájdené pri rieke, vydenzifikované) bežalo bez rýb asi 2 týždne (žiadne rastliny). Najprv sa spravil biely zákal, ktorý nám v akvaristike kázali upraviť cez Sera Aquatan a Sera Nitrivec. Urobili sme tak. Potom (po tých 2 týždňoch), keď bola voda krištáľovo čistá, som dostala 5 rýb - 3 Pseudotropheus acei (1 staršia a 2 mladé rybky), 2 samičky Cichlasoma nigrofasciatum (1 mladá, 1 staršia už vyfarbená). Po 3 dňoch dokúpení dvaja samčekovia Cichlasoma nigrofasciatum (1 mladší, 1 starší). Staršie cichlasomy sa okamžite dali do páru a začali budovať "hniezda" kade-tade po akvárku. Dodnes je v podstate tento párik bez problémov. Mladší nigro na 3. deň (6. deň zarybnenia akvárka) po prinesení uhynul - zježili sa mu šupiny, prestal jesť, zdržiaval sa mimo, napuchli mu oči, ťažké dýchanie., držal sa pri hladine. (bloat? vodnatelnosť??). Trvalo to asi deň, dala som ho mimo do inej nádrže, kde ale uhynul.
Na ďalší deň (7. deň od zarybnenia) odišiel starší pseudotropheus - ťažké dýchanie (pri hladine), nekoordinované pohyby, dezorientácia, šúchanie sa o skaly. Našla som ho ráno už k. o. O deň neskôr šiel za ním aj jeden mladší pseudotropheus - príznaky rovnaké (plával okolo vzduchovača, resp. na hladine, potom šialené plávanie hore-dole po akvárku, šúchanie sa o kamene, a umrel). Čo sa týka všetkých troch rýb, mali vypúlené oči a totálne stmavli (aj oči), kým uhynuli.
Od prinesenia rýb som pozorovala postupne dosť ťažké dýchanie rýb chvíľami a niektoré sa, ako som spomínala, šúchali o skaly – akokeby žiabre si šúchali. Postupne až na jednu prestali akosi jesť. Mám ale pocit, že som ich prekŕmila prvé dni, preto teraz už striedmo dávam. Kŕmim vločkovým suchým a Sera Granugreen, ale to veľmi nechcú.
Pred dvoma dňami, keď odišla tretia ryba, som bežala kúpiť testy JBL Easy Test. Výsledky: Cl2 - 0, pH - 7,6, KH - 6 °d, GH - 7°d, NO2 - 5 mg/l!!!, NO3 - 100 mg/l!!! V akvaristike kázali okamžite do vody aplikovať Sera Toxivec na zníženie NO2 a NO3. Dali sme + vymenili 30 % vody, odkalili, no hodnoty sa nezmenili. Filter mi beží už 3 týždne nonstop, vzduchovanie silné, teplota 26 - 27 °C. Predvčerom som zase vymenila asi 20 % vody + odkalila. Nepomohlo, hodnoty stále rovnaké. Včera prestal z ničoho nič ísť filter - zasekol sa. Po vyčistení rotora pod prúdom čistej vody sa rozbehol. Popritom sme boli nútení premyť (v akvarijnej vode, aby som nezničila nitrifikačné baktérie) aj špongiu z filtra, lebo bola zababraná že až od nezjedeného krmiva (škoda, že ma to nenapadlo skôr..). I napriek týmto krokom sú hodnoty NO2 a NO3 stále rovnako vysoké. Som z toho nešťastná. Môže byť problém v skalách v akvárku, polystyréne pod skalami alebo je to čisto problém ešte chemicky nezastabilizovaného akvárka (i napriek chémii, čo šla do vody)? Neviem, ako to NO2 a NO3 poriešiť… Po prvotnom zarybnení sa dosť zakalila voda a urobila biela riasa na skle. Tú som pri prvej výmene vody zotrela preč, na skalách je ešte vidno. Voda sa teraz po prečistení filtra pekne vyčistila. Ale hodnoty NO2 a NO3 sú stále rovnaké.
Stav rýb: párik nigra ok po celý čas, buduje hniezda ďalej a chráni si terirórium odháňaním ostatných (ale neútočí fyzicky, len postrašia – našťastie pseudotropheusy ich svojím “trasením” vždy ukľudnili). Mladšia samička nigra posledné dva dni úplne zosvetlela (keď umieral jej mladší parťák, tak do neho štuchala, aby sa dal dokopy, skoro mi puklo srdce pri tom pohľade .. odvtedy akosi chradla), dnes (po včerajšom vyčistení filtra) je už na tom farebne lepšie, ale má roztrhnutú jednu plutvu, našťastie prijíma aspoň trochu potravy. Mladý pseudotropheus je žltý až hnedavý (predvčerom bol až hnedý), má rozstrapkané plutvy a chvost a akokeby mu vypadli nejaké šupinky, plus biely chumáč okolo žiabrí. Nežerie, resp. nevšimla som si, že by áno.
Po (pred)včerajšom opaterní s filtrom a výmene časti vody sa rybám dýcha oveľa ľahšie, sú čulejšie.
Takže, chcem Vás poprosiť o pár rád:
1. Ako urgentne znížim NO2 a NO3 – podľa Vášho fóra by mi ryby pri tak vysokých hodnotách už ani asi nemali žiť, no párik nigra je v pohodke po celý čas, ale mladšie ryby to akosi ťažšie znášajú..
2. Ako môžem ošetriť rozstrapkané plutvy, chvost, šupinky? Je možné to poliečiť?
3. V čom vidíte problémy akvária? Merala som hodnoty čistej vody z vodovodu – priam ideálne, takže to bude problem asi akvárijovej vody a procesov v akva..
Za akékoľvek postrehy a rady vopred ďakujem!
PS: Po prečítaní niektorých príspevkov na Vašom fore už viem, že zakladanie akva trvá podstatne dlhšie, že 112 l je na nigry málo, atď., to mi nemusíte písať. Mne ide teraz o to, čo môžem pre záchranu rýb urobiť v tomto štádiu, ak sa ovšem ešte niečo dá spraviť. Kúpila som Sera Baktopur a Entizol – neaplikovala som, lebo som nevedela, kde je problém, ak ale bude náhodou treba, viem ihneď podať tieto prípravky. Predpokladám ale, že mám veľa škodlivín vo vode a v tom spočíva problem hlavný. Hm?
PS1: Prikladám foto akva a testu - fotené mobilom, tak nie naj kvalita, ale aspoň pre lepšiu predstavu.