Ahoj Byk, mne sa nemusíš ospravedlňovať.. , tu išlo o pravdivosť určitej informácie, ktorá mohla výrazne ovplyvniť kopu vecí..
Inak všetká česť, obdivujem energiu a nervy, ktoré si obetoval tomu pokusu.. Ale tá NO2 tam bola aj tak nejako dlho (hlavne ak si použil ten nitrivec), ešte by bolo treba vedieť, či boli všetky veci, ktoré si použil čisto nové (z výroby), alebo už bolo niečo pred tým použité.
Inak siporax má tú výhodu, že jeho štruktúra umožní vznik denitrifikačných zón, ktoré (veľmi zjednodušene povedané) zlikvidujú dusíkaté látky (zlúčeniny). T.j. za určitých okolností vie čistiť vodu bez konečných dusíkatých produktov. Toto ale platí len veľmi zriedka a ak áno tak na veľmi krátku dobu... Je to totiž ovplyvnené množstvom faktorov, ktoré sa v bežných akva podmienkach neustále menia a sú preto neudržateľné. Napr. prietok cez siporax, množstvo znečistenia, zanesenia, množstvo kyslíka, biologické zaťaženie vody, množstvo rýb a ich odpadu, teplota, kvalita a hodnoty vstupnej vody, frekvencia výmeny a čistenia filtra, atď, atď.
To isté platí aj pre biomolitan, ale tam to je oveľa, oveľa ťažšie dosiahnuteľné a platí to hlavne pri veľkých objemoch molitanu, ktoré sú ale vhodným spôsobom umiestnené a podelené. Musia sa oveľa dlhšie nechať zabehnúť aby to fungovalo a potom keď sa to vyčistí sa celý proces musí obnovovať...
Ak by som to zhrnul, tak molitan aj siporax majú svoje výhody aj nevýhody, záleží len na človeku čo presne mu vyhovuje.. Pre moderného akvaristu (ktorý má málo času a skúseností..) je podľa mňa vhodnejší siporax.