Tak fajn
činnosť externé filtra.
Celi systém je založený na premyslenom princípe a na fyzikálnych konštantách. Prví problém je návrh a realizácia filtra s ním je spojené presné vypočítanie objemu vody pri poklese hladiny o každý cm z vodného stĺpca. ďalej presne rozvrhnutie filtračných komôr na presne určený druh filtračného materiálu. Na záver umiestnenie a spojazdnenie
1) Prívod vody do filtra
Najčastejšie sa používa spôsob navŕtania aq na dne. Problém je v tom že s hotovím aq je to ťažké a vo väčšine prípadov vlastne ani nemožné. Ale vezmem situáciu že aq sa len lepí v tedy je nutné dať vyvŕtať na kraj akva otvor o priemere prepadového potrubia.
Samozrejmosťou je mať takýto otvor aj v nosnej doske, tak aby potrubie viedlo z aq cez dosku dolu do filtra. Ak by bolo potrubie namontované len na spodnej časti aq a viedlo by do filtra je skoro na 100% isté že by celí obsah aq vytiekol von. Preto sa potrubie predlžuje až do výšky vodnej hladiny v aq. Samotné potrubie musí byť na micro milimeter presne v otvore na skle a zároveň utesnené tak aby voda nepresakovala medzi sklom a potrubím.
Tu je nutné presne vypočítať koľko vody sa rovná každému centimetru vody vo vašom aq. Ak je aq 200x50x50 cm tak cm vodnej hladiny je 200x50x1 = 10L vody. Ak budem robyť filter kde chcem mať 50l filtračnej hmoty (10%) objemu aq tak potrebujem na filter akvárium o objeme 50L + Posledná komora na
čerpadlo + veľkosť otvora prepadového potrubia v litroch na každý cm ( teda ak bude prepad v potrubý od hladiny a teda samotného vrchu potrubia mať veľkosť 3cm a cm vody pri spomínanom aq bolo 10l tak 3 cm vody je 30L) a tak na filter potrebujem 50+10l(na čerpadlo)+30L prepad = 90L " pre istotu by som dal + 30% z objemu približne". časť kde sa vypočítava množstvo vody na cm prepadu je dôležito a to z dôvodu aby v prípade vypadnutí el energie keď čerpadlo nebude tlačiť vodu do aq nám vytekajúca voda cez prepad skončila vo filtri a nie na zemi.
Ak je filter navrhnutý je treba ho skonštruovať podľa vlastných predstáv o činnosti. Najčastejšie sa používa system prepadu cez komory (ako v lodeniciach). Voda má tu vlastnosť že v spojených nádobách sa snaží mať vyrovnanú vodnú hladinu. Je viacero spôsobov ja teraz uvediem tu najjednoduchšiu a to klasické komory predelené jedným sklom raz zhora raz z dola. (komori s dvoma sklami sú na obrázku hore)
Komora č1: slúži na zachytávanie vody z prepadu
Komora č2-6 ( počet zavisí na konkrétnom návrhu- počte a druhoch filtračných hmôt) sú komory pre filtračné hmoty
Komora č7 komora pre čerpadlo a pre inú aq techniku - ohrev napr.
Ak je takýto filter dobre navrhnutý tak v prípade výpadku ele. prúdu voda ktorá vytečie cez prepad bude zachytená vo filtri v častiach nazvaných ako rezerva filtra. Je vhodné aby pri veľkom množstve komôr a pri veľkých filtroch bola voda okysličovaná aj medzi filtračnými vložkami a to z dôvodu dostatočného prevzdušnenia vody pre nitrifikačné baktérie.
Samotná činnosť filtra je potom jednoduchá.
1) voda vyteká cez vrchnú časť prepadu, cez prepadové potrubie do filtra
2) Voda sa snaží vo spojených nádobách mať vyrovnanú hladinu a tak spôsobuje prúdenie ktoré zabezpečuje prenikanie vody cez filtračné komory v ktorých je filtračná hmota.
3) Voda v poslednej komore je ohriatá na požadovanú teplotu ohrievačom a tlačená späť do aq za pomoci aq čerpadla. Pri otvorených kamnistrových filtroch s dostatočnou filtračnou hmotou, nieje nutné aby voda z aq prešla cez filter niekoľko krát za hodinu. Takéto filtre sa nezívajú aj pomaly tečúce.
To je asi všetko (sorry za kresby - nechcelo sa mi kresliť)