od Aaron » Pon 12. Apr 2010 18:21:25
Pelvicachromis pulcher - Ostriežik purpurový
Napriek tomu, že tento druh patrí medzi stálice akvaristiky, rozhodol som sa o nej napísať článok.
Výskyt: Rybka pochádza z riek Západnej Afriky oblasti Nigérie a Kamerunu. Voda v tejto oblasti obsahuje triesloviny z výluhu dreva, následkom čoho je sfarbená dohneda. Rybkám vyhovuje mierne kyslá mäkká voda s teplotou 25 – 27 °C.
Popis: Samček dorastá do veľkosti 8 – 9 cm samička spravidla 5 – 6 cm. Základné sfarbenie tela je žlté, cez ktoré sa tiahnu dva pozdĺžne tmavé pásy, jeden stredom tela, ktorý sa tiahne až na chvostovú plutvu a druhý na chrbte. Pohlavný rozdiel je dostatočne zreteľný, samček má plutvy špicaté, aj chvostovú ktorá je v tvare kópie, na ktorej v hornej časti sa nachádza buď červené lemovanie alebo 1 – 3 tmavé škvrny. Samička má všetky plutvy oblé, na chvostovej sa môžu vyskytnúť škvrny tak ako je to u mňa, ale skôr sa nachádzajú v zadnej časti chrbtovej plutvy. Navyše samička má väčšie bruško ktoré má purpurovú farbu a táto farba sa nachádza aj na brušných plutvách.
Chov: Pre samotný pár postačí aj nádrž o rozmeroch 50x30x30cm. Dno volíme radšej jemnejšie, keďže s obľubou hľadajú potravu na dne, avšak zvyknú ísť aj k hladine pre potravu. Inak sa zdržiavajú výlučne v spodnej tretine vodného stĺpca vody. Ako krmivo im predkladáme rôzne živé alebo mrazené krmivo, nepohrdnú ani suchým.
Čo sa týka zariadenia nádrže, vhodné sú úkryty z dreva, kokosových orechov alebo keramiky z ktorých majú obydlie a v nich sa aj vytierajú. Úkrytov volíme viac, keďže voči vlastnému druhu sú agresívne a pár obhajuje svoj úkryt. Rastliny sú tiež vhodné, ryby ich nepoškodzujú.
Ak ich chceme chovať v spoločenskej nádrži, máme na výber skoro celú škálu rýb, keďže voči iným rybám nie sú agresívne a vhodné je ich chovať so skalármi.
Rozmnožovanie: Keď je samička pripravená na výter, tak jej plné bruško je intenzívne sfarbené do vínovo červena a esovite pláva pred samčekom čím mu chce naznačiť že je pripravená na výter a láka ho do jaskynky. Samotný výter prebieha tak, že striedavo nalepí samička na strop zopár ikier, ktoré následne oplodní samček. Ikier môže byť až 120, u mňa je bežný výter 40 - 50 ikier. Po výtere sa obaja rodičia starajú o ikry a vháňajú čerstvú vodu do jaskynky. Prípadné splesnivené ikry sú rodičmi odstránené. V tomto období sa zvyšuje ich agresivita voči spoluobyvateľom. Zhruba za tri dni sa začne liahnuť poter a do piatich dní sa začne rozplávať. Rodičia následne vodia poter po celej nádrži. Poter kŕmime drobnou živou potravou, postupne pridávame aj mrazenú potravu. Po dosiahnutí 1 cm sú mladé plne samostatné a na ich tele sa už utvárajú tmavé pásy.
Ďalšími príbuznými rodu, ale nie tak často chovanými sú:
Pelvicachromis humilus
Pelvicachromis rubrolabiatus
Pelvicachromis rolofi
Pelvicachromis signatus
Pelvicachromis subocellatus
Pelvicachromis taeniatus
Enigmatochromis lucanusi predtým označovaný ako Pelvicachromis sp. „blue fin“