No toto je dosť rozsiahle ale skusim ti odpovedať po bodoch
Kryt Aq v podstate máš trý možnosti
A) kupiť hotový kryt AQ presne na mieru. V obchodoch s AQ sa dá vybrať väčšinou z jednoduchých čierných krytou a možno natrafíš aj na nejaký pekný z laminátu. Na nete je viacero výrobcov, predajcov ktorý ti vyrobia kryt aj z črevami (vnútorným vybavením). Väčšina výrobcou ho vyrába buď z drevo triesky alebo laminátu dajú sa nájsť aj plechové ktoré majú na sebe tapetu. Všetky sú dnes na veľmi dobrej úrovni a sú estetické. Konečný vzhľad je vo väčšine prípadov na tebe.
B) Dať si zhotoviť kryt u stolára a vnútro si namontovať sám rasp. ak si šikovný a máš stolársku dielňu môžeš si ho vyhotoviť sám celý ( pravdu povediac ale nie vždy to je najlepšie riešenie, Finančne ťa to vyjde len možno o trochu lepšie ako kryt objednaný, a predsa len nemáš také skúsenosti z výrobou ako veľkovýrobca teda aj finálny produkt nemusí byť taký pekný)
C) mať akvárium zakryté len krycím sklom a nad neho namontovať buď žiarivkové
osvetlenie alebo Halogénove (pri veľkých AQ) BACHA nikdy nedávaj halogén priamo na krycie sklo - PRASKNE SKLO.
Laminát, PVC, plech je oveľa ľahší ako kryt vyrobený z dreva.
Dnes sa kryty štandardne vyrábaj z úspornými žiarivkami buď to T8 alebo T5 zapojenými na ele. predradník. Je to síce nákladnejšie ale oplatí sa. Ele. predradník ma nižšiu spotrebu ele. energie, predlžuje životnosť žiariviek a hlavne žiarivky s ním zapojené neblikajú. Pri štarte sa rozsvietia ihneď nedochádza k známemu blikaniu pri štarte štartéra na klasických žiarivkách.
Bacha na typ žiariviek (T) , ich výkon ku ktorým budeš chcieť zapojiť predradník.
Osvetlenie opäť máš dve možnosti ale treba si uvedomiť ake budeš mať aq. Holandské aq je omnoho náročnejšie na výkone žiariviek na jeden liter vody ako Afrika a ako Amerika. Použitie klasických žiariviek sa dnes už nevypláca a malé úsporne žiarivky by ťa na veľké aq vyšli drahšie.
1) kúpiť originálne žiarivky určené pre AQ. Je to kvalita a sú to overené produkty. Nevýhoda je cena ktorá je neporovnateľne vyššia ako cena bežných alebo aj špeciálnych žiariviek.
2) možnosť nákup špeciálnych žiariviek. Pri nich sa orientuješ podľa číselného označenia. Niekde som to tu už písal ale neviem kde. V krátkosti pre akva sú vhodné žiarivky ktoré majú prvé číslo u trojmiestneho kódu buď 8 alebo 9. Sú to troj pásmové alebo širokopásmové žiarivky. Druhá veľmi podstatná vec je teplota vyžarovaného svetla, určuje sa v Kelvinoch. Druhe a tretie číslo označuje práve teplotný index žiarivky. Ak chceš mať teplé svetlo ktoré je v červenom spektre tak sú vhodné žiarivky ktoré sú označené 27 (2700K) až 35 (3500K) Ak chceš mať denné svetlo Tak sa používajú žiarivky s teplotou 50 (5000K) až 65 (6500K) . Ak morské tak sa používajú 80 (8000K) - 90 (9000K) teda Celé označenie je potom napr 930 a znamená široko spektrálna žiarivka o teplote 3000K alebo špeciálne kde j e farebná hĺbka posunutá a žiarivka vyžaruje len svetlo v modrom spektre.
Ja používam žiarivky 1X T8 54W 865 a 1 x T8 54W 930
Odporúčam si pozrieť :
- Kód: Vybrať všetko
http://saurama.aqua-web.org/index.htm
- Kód: Vybrať všetko
http://planta.aquariana.cz/zarivky_01.htm
- Kód: Vybrať všetko
http://planta.aquariana.cz/osv_rostl.htm
Niečo o spektre
- Kód: Vybrať všetko
http://cs.wikipedia.org/wiki/Barevn%C3%A9_spektrum
- Kód: Vybrať všetko
http://cs.wikipedia.org/wiki/Viditeln%C3%A9_sv%C4%9Btlo
- Kód: Vybrať všetko
http://kik-re.freehostia.com/bc/?part=farba