rod Nanochromis

Diskusia o afrických riečnych cichlidách

rod Nanochromis

Poslaťod Aaron » Štv 21. Júl 2011 11:23:10

Chov a odchov Nanochromis parilus
Roberts & Stewart, 1976

Starším akvaristom známa, no v súčasnosti málo chovaná cichlidka z povodia rieky Kongo. S týmto druhom nemám skúsenosti a aj napriek tomu som ho chcel odprezentovať. Týmto ďakujem autorovi článku za možnosť preloženia článku a použitia fotografií.

Rod Nanochromis (Pellegrin, 1904) aktuálne pozostáva z 11 popísaných druhov v ktorom sú zahrnuté N. consortus, N. minor, N. nudiceps, N. parilus, N. splendens, N. teugelsi, N. transvestitus a N. wickleri. Ďalšie objavené druhy čakajú na formálny popis.

Nedávno vytvorený rod Congochromis (Stiassny & Schliewen, 2007) zahŕňa 3 druhy ktoré boli predtým radené k druhu Nanochromis (N. squamiceps, N. dimidiatus, a N. sabinae). Toto odčlenenie je založené na rade anatomických znakov, ktoré sú považované za unikátne pre tento nový rod.

Všetky tieto trpasličie cichlidy možno nájsť v rieke Kongo a jej prítokov, ktoré pretekajú Demokratickou republikou Kongo, Kongo a Stredoafrickou republikou. Rybky sú veľmi štíhle a vykazujú silný pohlavný dimorfizmus a dvojfarebnosť. Tak ako u iných druhov cichlíd, samce sú oveľa väčšie ako samice, s predĺženou chvostovou, chrbtovou a análnou plutvou. V čase trenia majú samičky výrazne zväčšené a zaoblené bruško, napríklad ako pri P. pulcher (pozn. prekl.).

Všetci zástupcovia rodu sa vytierajú do jaskyniek. Vajíčka a vyliahnutý plôdik je strážený samičkou, zatiaľ čo samec stráži okolie. Ako náhle sa plôdik rozpláva, obaja rodičia aktívne chránia územie pred inými rybami. Pre úspešný odchov väčšiny druhov je nutná mäkká a kyslá voda, spolu s predkladaním kvalitnej stravy.

Je nutné poznamenať, že vnútrodruhová agresivita môže byť veľkým problémom pre chov tejto skupiny. Preto je vhodné pamätať na to pri zariaďovaní nádrže a poskytnúť rybám dostatok úkrytov.

Popis
Štíhly tvar tela je typický pre túto skupinu rýb a starším samcom sa môže vytvoriť na čele tukový hrb a vláknité rozšírenie v hornej časti chvostovej plutvy. N. parilus bol často zamieňaný s N. nudiceps avšak sú to 2 rôzne druhy ktorých lokalita výskytu sa prekrýva. Problém mohol nastať vtedy, keď bol prvý krát v roku 1960 N. parilus predstavený akva hobbystom ako N. nudiceps ktorý bol dovtedy známy ako jediný druh Nanochromisov. N. parilus bol formálne opísaný ako nový druh v roku 1976. Našťastie možno tieto druhy od seba odlíšiť pomocou vzoru chvostovej plutvy, N. parilus má vždy v hornej polovici horizontálne pruhy čiernej, bielej resp. žltej, ktoré sa striedajú. N. nudiceps nevykazuje tieto znaky

nanochromis_parilius_female_001.jpg


Pohlavný dimorfizmus
U oboch pohlaví je horná polovica tela nevýrazne šedá, avšak dolná má tyrkysový nádych. Samce majú predlžené konce chvostovej análnej a chrbtovej plutvy v porovnaní so samicami, ktoré dosahujú veľkosť okolo 4cm. Chrbtová plutva má čierny okraj, po ktorom nasleduje vnútorný biely okraj. Ten je viac výraznejší u samíc ako u samcov. Ako bolo vyššie spomenuté, obe pohlavia vykazujú striedavý vzor čiernej a bielej resp. žltej v hornej polovici chvostovej plutvy. U samíc je dolná polovica bez vzoru, zatiaľ čo samce môžu mať bledú (priehľadnú), fialovú prípadne s radmi červených škvŕn alebo ich kombináciou. Samice majú v čase neresu zväčšené bruško a genitálna papila je stále viditeľná.

nanochromis_parilius_male_003.jpg


Rozšírenie
Kongo (Brazzaville) a Demokratická republika Kongo, okolie Kinshasy.

Ekológia
Veľké množstvo N. parilus bolo nájdených v oblastiach pomaly tečúcej vody pozdĺž brehov rieky Kongo v blízkosti Brazzaville. I keď v pôvodnom opise bolo miesto výskytu označené ako tečúce, pozorovania naznačujú, že sa N. parilus vyhýba rýchlo tečúcim častiam rieky.

Akvárium
Pár rýb bol zaobstaraný v akvaristike v roku 2007 a umiestnený do 70l itrovej nádrže s rozmermi 45x45x36cm. Nádrž je súčasťou centralizovaného filtračného systému v chovni (cca 3000 litrov), a parametre vody sú udržiavané približne na pH 4,5 – 5, uhličitannová tvrdosť (°dKH) nemerateľná, celková tvrdosť (°dGH) nemerateľná, celkové množstvo rozpustných látok (TDS) okolo 56ppm a teplota vody 26°C. Voda je pripravovaná tak, že preteká cez HMA ( Heavy Metal Axe) filter, ktorý obsahuje predfilter na sediment a 2 rôzne kazety s aktívnym uhlím na odstránenie chlóru, chlóramínu a rozpustené kovy a však nezmäkčuje a nupravuje pH. Takto upravená voda cirkuluje cez rašelinu minimálne 24 hodín pred použitím.

nanochromis_parilius_breeding_tank_001.jpg


Nádrž je vybavená kremičitým pieskom v hrúbke asi 3,5 cm keramickými a kokosovými jaskyňami, bogwood (druh dreva pozn. prekl.) a rastlinami (Echinodorus sp., Nymhea stellata a Salvinia natans). Spoločnosť im robia 2 Nannostomus beckfordi pre rozptýlenie agresivity.
Ryby sú kŕmené 2x denne a to čerstvou artémiou a dafniou a mrazenou potravou (dafnie, artémie, patentky a cyklop).

Počas doby pred trením, obe ryby trávili čas premiestňovaním substrátu. Na rozdiel od Apistográm, ktoré používajú tlamku k premiestneniu substrátu, Nanochromisi používajú svoje telo. Substrát bol opakovanými pohybmi ich tiel pomaly hromadený v rohoch nádrže, kde dosahoval výšku 7,5 cm.

Po tejto dobe, cca 3 týždňoch, sa samičke začalo zväčšovať bruško, a začala sa zdržiavať v keramickej jaskynke s priemerom otvoru 2cm. S použitím blesku som bol schopný zaznamenať zhruba 50 ikier, prilepených zadnej časti jaskyne. Ikry sa vyliahli zhruba za 48 hodín a ďalších 5 dní ostali larvy jaskyni. Počas tohto obdobia samec trávil väčšinu svojho času pred jaskyňou a odháňal N. beckfordi preč, samica sa len občas objavila pri kŕmení a potom sa naspäť vrátila do jaskyne k larvám. Keď samica vyviedla rozplávanú mlaď, tak ju obaja rodičia aktívne chránili, pričom využívali všetky úkryty v akváriu, pri ich každodennom premiestňovaní. Ako náhle plôdik podrástol, bol kŕmený artémiami a cyklopom, ktoré používam ako súčasť kŕmenia pre dospelých s tým, že množstvo stravy bolo zvýšené. Neskôr bola strava doplnená o banánové červy.
Rozplávaný poter bol ponechaný s dospelými 3 až 4 týždne, a potom presunutý do druhej nádrže kde dorastú.

nanochromis_parilius_pair_fry_001.jpg


Poznámky
V porovnaní s juhoamerickými a západoafrickými trpasličími cichlidami, vynikajú schopnosťou presunúť veľké množstvo substrátu z okolia jaskyne k rohom nádrže.
Chov a odchov tohto druhu bol pre mňa obohacujúcou skúsenosťou.

nanochromis_parilius_female_fry_002.jpg


Etymológia
Nanochromis z gréckeho nannus = malý a chromis ktoré sa používa pri označení niektorých cichlíd.
Parilus z gréckeho parilis = rovný. Podobnosť v sfarbení a znakov medzi samcom a samicou.

Autor článku Andrew Wood. Článok bol publikovaný BCA (British Cichlid Association) v časopise „Cichliade“.
Originál článku možno nájsť tu:
Kód: Vybrať všetko
http://www.britishcichlid.org.uk/index.php?option=com_content&view=article&id=6:keeping-a-breeding-nanochromis-parilus-roberts-a-stewart-1976&catid=13:west-africa&Itemid=10
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Aaron
 
Príspevky: 178
Images: 1
Registrovaný: Str 13. Jan 2010 11:42:10
Bydlisko: Lučivná - Poprad
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Reklama

Re: rod Nanochromis

Poslaťod ivca161 » Štv 21. Júl 2011 11:56:17

Mohol by si to poslať adminovi, nech to vloží na portál ako článok :) ale inak pekná robota :claps:
Naposledy upravil ivca161 dňa Štv 21. Júl 2011 12:00:53, celkovo upravené 1
ivca161
 
Príspevky: 319
Images: 1
Registrovaný: Sob 30. Apr 2011 22:29:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: rod Nanochromis

Poslaťod Rostratus » Štv 21. Júl 2011 11:57:03

Ahoj dík za preklad článku, len mám jednu otázku. Dal ti autor Andrew Wood súhlas na preklad článku pre Cichlidportal.sk? Ak nie, treba ho ešte aspoň dodatočne požiadať. Inak to nemôžeme publikovať na portáli. Prosím napíš mu, ak ti ešte nedal súhlas. Dík. Potom daj vedieť. Článok potom vložím aj na portál medzi články.
Obrázok užívateľa
Rostratus
 
Príspevky: 5901
Images: 640
Registrovaný: Pon 27. Júl 2009 19:38:11
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Has thanked: 68 times
Been thanked: 148 times

Re: rod Nanochromis

Poslaťod Aaron » Str 27. Júl 2011 9:57:06

admin píše:Ahoj dík za preklad článku, len mám jednu otázku. Dal ti autor Andrew Wood súhlas na preklad článku pre Cichlidportal.sk? Ak nie, treba ho ešte aspoň dodatočne požiadať. Inak to nemôžeme publikovať na portáli. Prosím napíš mu, ak ti ešte nedal súhlas. Dík. Potom daj vedieť. Článok potom vložím aj na portál medzi články.


Áno dal povolenie na preklad a použitie fotografií. Len musí byť uvedené že je to jeho článok a že bol pôvodne publikovany BCA v časopise "Cichlidae"
Aaron
 
Príspevky: 178
Images: 1
Registrovaný: Str 13. Jan 2010 11:42:10
Bydlisko: Lučivná - Poprad
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: rod Nanochromis

Poslaťod Aaron » Sob 30. Júl 2011 21:05:37

Nanochromis transvestitus
Stewart & Roberts, 1984

Ďalší zaujímavý zástupca rodu Nanochromis, ktorý sa v nádržiach akvaristov až tak nevyskytuje a možno ho skôr vidieť u akvaristov špecializujúcich sa na západnú Afriku. Rybky svoje pomenovanie dostali vďaka tomu, že oproti iným druhom je samček nevýrazný a samička je farebnejšia.

Výskyt
Tento druh pochádza z Demokratickej republiky Kongo a bol objavený v jazere Mai Ndombe ktoré má rozlohu 2300 km štvorcových a priemerná hĺbka v závislosti od sezóny je od 2,5 do 5m, s teplotou vody 26°C pričom pH vody kolíše v rozmedzí 4,2 – 5,5. Spolu s N. transvestitus sa tu vyskytuje aj N. wickleri.

Popis
Ryba má pretiahnutý tvar tela a samce dorastajú do veľkosti 7cm samičky o čosi menej. Ako bolo vyššie spomenuté, samce sú menej atraktívne ako samice. Základná farba samcov je sivastá so žltkastým alebo ružovkastý nádychom. Telo zdobí 5 priečnych pruhov, prvý cez hlavu druhý za hlavou a 3 cez chrbtovú plutvu a telo, ktoré sa strácajú uprostred tela. Samička je v brušnej partii oblejšia s ružovou farbou. Chrbtová, análna a chvostová plutva je u samíc zdobená priečnymi pruhmi čiernej a bielej farby. Samci tento vzor nemajú. V dobe trenia sú ryby kontrastnejšie sfarbené. Obe pohlavia majú dlhší tvar hlavy a ústa sú obrúbene hrubými pyskami, čo naznačuje že sa ryby trávia čas prevažne prehrabávaním a kŕmením sa v dne.

Chov
Na chov páru postačí nádrž o objeme 60 litrov s nasledujúcimi parametrami vody: teplota 25°C, pH 6,5 a tvrdosť vody 1-8°dGH. Nutná je kvalitná filtrácia. V prípade chovu v spoločenskej nádrži je vhodné voliť väčšiu nádrž od 150litrov, pričom výška nádrže nie je až tak podstatná. Dno by mal tvoriť jemný piesok. Ako dekoráciu používame drevo, kokosové orechy a kamene ktorými vytvoríme vhodné úkryty, kamene však treba pred vložením otestovať na prítomnosť vápenca. Akvárium možno osadiť rastlinami typu Cryptocoryne, Microsorium alebo Anubias.
Ryby kŕmime prevažne živou a mrazenou potravou a o niečo menej aj sušené.

Odchov
Na odchov si zaobstaráme skupinku rýb, kde sa nám zostaví pár. Ostatné ryby je vhodné vyloviť kvôli agresivite druhu. Pár po čase obsadí jaskynku kde sa aj vytrie. Ikier býva okolo 50ks v závislosti od kondície samičky. Ikry o ktoré sa stará samička sa liahnu za 2-3 dni pri teplote 27°C a rozplávajú sa za ďalších 6-7 dní, zatiaľ čo samec stráži okolie. Neskôr spoločne vodia poter po nádrži. I keď je pár schopný sa vytrieť aj pri neutrálnom pH, pre zdarný odchov je vhodné udržiavať v nádrži pH 5.0, to docielime pridaním jelšových šišiek, lístia a rašelinového výluhu. Rozplávaný plôdik kŕmime liahnutou artémiou a neskôr cyklopom.

Záverom
Tento druh nie je určený začínajúcim akvaristom kvôli nárokom na kvalitu vody. Avšak pre skúseného akvaristu môže byť výzvou.
Aaron
 
Príspevky: 178
Images: 1
Registrovaný: Str 13. Jan 2010 11:42:10
Bydlisko: Lučivná - Poprad
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times


Späť na Africké riečne cichlidy


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia