Vypuklé oko/oči

Diskusia o chorobách a liečbe cichlíd

Vypuklé oko/oči

Poslaťod FrankUlrych » Str 20. Feb 2013 10:38:44

Zdravím Vás,

Zdá sa mi, že táto téma tu už je ale nejak som sa v nej nedočítal čo som hľadal. Preto by som sa rád podeliť s chovateľmi ako ja o moje skúsenosti s týmto problémom.

Zhruba pred mesiacom som registroval na samici Hap. Nyererei nadmerne vypuklé oko. Začal som sa teda o to trochu zaujímať nakoľko som sa predtým s týmto ochorením nestretol. V rôznych fórach som sa dočítal, že je to vodnateľnosť a pravdepodobne to už ryba nerozchodí. Najlepšie je ju vraj humánne utratiť dokonca tam niekto písal, že je najlepšie ukončiť celý chov a akvárium nechať suché postáť aby zrejme baktéria vykapala alebo tak nejak to myslel. Ale len v pár prípadoch som sa dočítal, že kým to je len na oku pravdepodobne to nebude nič vážne a rybe to zrejme prejde. A tak aj bolo. Nedával som ju ani do karantény a po zhruba troch dňoch sa oko normalizovalo a ryba si žije a teší sa dobrému zdraviu.

Takže ak má ryba vypuklé oko prípadne oba netreba panikáriť ako v mojom prípade ( po prečítaní zrušenia chovu a pod. ) a ak sa správa prirodzene ako predtým tak by to malo byť v poriadku. Dúfam teda, že to nieje predzvesť nejakej choroby a nebude sa jej to vracať. V prípade nových zistení dopíšem. Ak som niečo napísal zle opravte ma prosím. Poprípade mi napíšte čo je to za ochorenie dodnes to poriadne neviem.
Obrázok užívateľa
FrankUlrych
 
Príspevky: 8
Images: 5
Registrovaný: Uto 28. Sep 2010 21:13:15
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Reklama

Re: Vypuklé oko/oči

Poslaťod Gregy » Štv 21. Feb 2013 8:10:12

Může to být známka špatné kvality vody, hlavně zvýšených dusitanů a možná i dusičnanů - ale u těch si nejsem jistý. Pokud se sjedná náprava, tak to ryba rozdýchá.
Obrázok užívateľa
Gregy
 
Príspevky: 95
Registrovaný: Štv 10. Máj 2012 6:28:03
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Vypuklé oko/oči

Poslaťod FrankUlrych » Pia 22. Feb 2013 20:13:06

To nepredpokladám nakoľko je akvárium dlhodobo zabehnuté aj filter a voda je menená každé 2 týždne, objem akvária je 480l. Ale človek nikdy nevie ...
Obrázok užívateľa
FrankUlrych
 
Príspevky: 8
Images: 5
Registrovaný: Uto 28. Sep 2010 21:13:15
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Vypuklé oko/oči

Poslaťod keso45 » Pia 03. Dec 2021 11:35:19

Ahojte, moja osobna skusenost...

CYPRICHROMIS SP. 'LEPTOSOMA JUMBO' KEKESE "YELLOW HEAD" v zabehnutom akvariu cca. 1,5 roka. Len jedna rybka najprv jedno vypukle oko, asi po 3-4 dnoch aj druhe oko a nasledne po dalsich 2-3 dnoch rybka obidve oci v pohode a teraz po tyzdni stale v pohode. Tak len tolko za mna :) Samozrejme kazdy moze mat iny problem. U mna to teda najprv vyzeralo na udretie, ale ked potom aj druhe oko, neviem, mozno udretie na obidve.
keso45
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Štv 14. Nov 2013 12:10:59
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time


Späť na Zdravie, choroby a liečba cichlíd


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia